Sviatosť zmierenia

Večer na Veľkú noc sa Pán Ježiš ukázal svojim apoštolom a povedal im: „Prijmite Ducha Svätého. Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané“ (Jn 20, 22-23). Odpustenie hriechov spáchaných po krste sa udeľuje osobitnou sviatosťou, ktorá sa volá sviatosť obrátenia, sviatosť svätej spovede, sviatosť pokánia alebo sviatosť zmierenia.

Duchovné účinky tejto sviatosti sú:

— zmierenie s Bohom, ktorým kajúcnik znovu získava milosť;

— zmierenie s Cirkvou;

— odpustenie večného trestu, ktorý si človek zaslúžil za smrteľné hriechy;

— odpustenie, aspoň čiastočné, časných trestov, ktoré sú následkami hriechov;

— pokoj a spokojnosť svedomia a duchovná útecha;

— vzrast duchovných síl pre kresťanský boj.

(porov. KKC 1485, 1486, 1496)

V našej farnosti je možné pristúpiť ku sviatosti zmierenia 30 minút pred každou svätou omšou alebo dohodnúť si termín sviatosti zmierenia s konkrétnym kňazom prostredníctvom emailu alebo telefonicky. Kňazi pôsobiaci v našej farnosti navštevujú chorých každý piatok. Takúto návštevu je možné takisto si dohodnúť prostredníctvom emailu alebo telefonicky.