Krst

Krst  je základom celého kresťanského života a bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam. Krstom sme oslobodení od hriechu a znovuzrodení ako Božie deti, stávame sa Kristovými údmi, sme začlenení do Cirkvi a dostávame účasť na jej poslaní.

Krst nielenže očisťuje od všetkých hriechov, ale pokrsteného robí aj „novým stvorením“ (2 Kor 5, 17), adoptívnym Božím synom, ktorý sa stal účastným na Božej prirodzenosti, Kristovým údom, Kristovým spoludedičom a chrámom Ducha Svätého.

Boh dáva pokrstenému posväcujúcu milosť:

— ktorá ho pomocou teologálnych čností (viery, nádeje, lásky) robí schopným veriť v Boha, dúfať v neho a milovať ho;

— ktorá mu pomocou darov Ducha Svätého umožňuje žiť a konať pod vplyvom Ducha Svätého;

— ktorá mu pomocou morálnych čností umožňuje rásť v dobrom.

(porov. KKC 1213, 1265, 1266)

Sviatosť krstu sa v našej farnosti vysluhuje spravidla v sobotu doobeda alebo v nedeľu pri sv. omši o 10.30 vo farskom kostole.

Krst dieťaťa nahlasuje na farskom úrade rodič dieťaťa. Na prihlásenie prineste rodný list dieťaťa, podľa ktorého vypíšeme krstný lístok.
Krstná náuka býva v piatok pred krstom o 17.00 na farskom úrade. Zúčastnia sa na nej rodičia dieťaťa, a tiež krstní rodičia (náuku môžu absolvovať aj vo svojej farnosti).
Krstným rodičom môže byť len pokrstený a praktizujúci katolík nad 16 rokov, ktorý už prijal sviatosť birmovania, a buď je slobodný, alebo je cirkevne sobášený. K tomu sa nevyžaduje doniesť doklad, nahrádza sa ústnym čestným prehlásením pri nahlásení krstu.

Dospelý, ktorý chce prijať sviatosť krstu, nech nás kontaktuje prostredníctvom emailu alebo telefonicky a dohodneme sa na spôsobe prípravy na prijatie iniciačných sviatosti (krst, birmovka, Eucharistia). Táto príprava podľa usmernení Mons. Mariána Chovanca, banskobystrického biskupa, zvyčajne trvá dva roky.