Manželstvo

Sviatosť manželstva je znakom spojenia Krista a Cirkvi. Dáva manželom milosť milovať sa láskou, akou Kristus miloval svoju Cirkev; takto milosť sviatosti zdokonaľuje ľudskú lásku manželov, posilňuje ich nerozlučiteľnú jednotu a posväcuje ich na ceste do večného života.

(porov. KKC 1661)

Snúbenci si môžu dohodnúť termín svadby telefonicky alebo emailom. Optimálne je prísť na faru aspoň tri mesiace pred dátumom sobáša.

Okrem dohodnutia termínu sobáša je bežný postup takýto:

• Potrebujete na matričnom úrade mestského úradu (ul. ČSA 26) spísať žiadosť o uzavretie manželstva. K jej vybaveniu si prineste originál rodných listov a platný občiansky preukaz. Túto žiadosť potvrdenú pracovníkom matričného úradu prinesiete na farský úrad aj s rodnými listami.

• Na spísanie cirkevnej sobášnej zápisnice sú potrební obaja snúbenci a ten, kto nebol pokrstený v našej farnosti, potrebuje priniesť krstný list. Stretnutie je potrebné si dohodnúť na fare vopred (telefonicky, emailom).

• V prípade, keď žiaden zo snúbencov nebýva na území našej farnosti, je potrebné vyžiadať vo farnosti vášho bydliska povolenie na sobáš (tzv. Licencia na sobáš, stačí od jedného snúbenca).

• Je potrebné absolvovať prípravu. Je to možné u nás alebo vo farnosti, kde žijete, príp. v UPC, alebo si môžete vybrať kurz napr. na https://www.domanzelstva.sk/.